montaz-instalacji-alarmowej

Instalacja systemu alarmowego w domu – kilka podstawowych informacji.

W tym artykule dowiemy się czym jest instalacja systemu alarmowego:

jest to zespół urządzeń służących najczęściej do zabezpieczenia obiektu przed włamaniem (system alarmu włamania). Do standardowego systemu alarmowego możemy dołączyć także czujniki zalania, zbicia szyby, dymu, ciepła, czadu i innych gazów. Mówi się wtedy o nim ogólnie: system bezpieczeństwa.

W systemach alarmowych najczęściej wykorzystuje się czujniki podczerwieni i mikrofalowe reagujące na ruch (PIR+MW) i czujniki magnetyczne (kontaktrony) umieszczane na oknach, drzwiach, bramach garażowych (wzbudzenie czujnika powoduje alarm). System przeważnie uzbrajany/rozbrajany jest przez wpisanie na manipulatorze (klawiaturze) zaprogramowanego kodu dostępowego, który jednocześnie identyfikuje użytkownika.

Obowiązkowym elementem instalacji jest sygnalizator, najczęściej optyczno – akustyczny. Może on informować użytkownika o włamaniu przez sygnał świetlny oraz dźwiękowy. Pełni też często funkcję informacyjną np. po uzbrojeniu mrugnie 2x, a po rozbrojeniu 1 raz.

Centrala alarmowa czyli serce naszego systemu alarmowego, posiada pamięć, a więc zachowuje wszystkie informacje o systemie. Do centrali podłączamy wszelkiego rodzaju czujniki oraz pozostałe urządzenia instalacji alarmowej.

Zasilanie czyli transformator napięcia z dołączonym akumulatorem, który podtrzymuje system w wypadku zaniku zasilania.

Instalacja systemu alarmowego posiada także różne moduły komunikacyjne np. ethernet, GSM. Powiadamiają użytkownika o stanie systemu czyli o awariach, włamaniach czy braku zasilania z sieci AC.

Do systemu alarmowego możemy dołączyć czujki bezprzewodowe oraz piloty. Za pomocą pilotów możemy rozbrajać/uzbrajać system lub realizować inne dedykowane dla systemu funkcje.

Systemy firmy Satel możemy również rozbudować o moduły automatyki domowej. Użytkownik poza zabezpieczeniem obiektu ma możliwość sterowania oświetleniem czy roletami. Do systemu możemy dołączyć czytniki kart zbliżeniowych oraz elektrozamki, które pozwolą na kontrolę otwierania drzwi.

Systemy alarmowe nie są skomplikowane w obsłudze, a zwiększają bezpieczeństwo obiektach. Bardzo często ubezpieczyciele wymagają, aby w domu była zainstalowana instalacja alarmowa, co często jest podstawą do wygrania sporu o ubezpieczenie w wypadku włamania lub kradzieży.

Więcej szczegółów na temat instalacji alarmowych dowiesz się w kolejnych wpisach na Naszym blogu.

Aby poznać pełną ofertę zajrzyj tutaj!

Ciekawe wpisy i zdjęcia dostępne na naszym fanpage na FV!