rozdzielczość w systemach cctv

Rozdzielczość w systemach CCTV

Rozdzielczość w kamerach monitoringu wizyjnego to jeden z najważniejszych parametrów z perspektywy klienta.

W tym wpisie poruszymy rozdzielczości od QCIF do 8MPx.

Rozdzielczość to nic innego jak ilość pikseli widzianych na ekranie podaje się ją w ilości w pionie i poziomie. Mówimy tutaj oczywiście o telewizji cyfrowej. W systemach analogowych rozdzielczość obrazu podawana jest w liniach poziomych np. 960H.

Technologia IP posiada wachlarz możliwości jeżeli chodzi o rozdzielczość obrazu bo umożliwiają nagrywanie od 720p (na chwilę obecną tak niska rozdzielczość odchodzi w niepamięć) aż do 29MPx.

Technologia Analogowa czyli np: AHD, TurboHD, HD-CVI, HD-CVI i inne potrafią nagrywać obraz do rozdzielczości 8MPx ale tylko na specjalnie do tego przygotowanym osprzęcie. Obraz może być przesyłany tradycyjnie na kablu koncentrycznym lub skrętce komputerowej, lecz koniecznym będzie zamontowanie specjalnych transformatorów obrazu na obydwu końcach linii sygnałowej.

Podążając za nowinkami technologicznymi Nasi klienci coraz częściej decydują się na kamery w rozdzielczościach 5 czy 8MPx. Przy większej rozdzielczości dysponujemy większą szczegółowość nagrań, a więc rozpoznanie złodzieja włamywacza będzie znacznie uproszczone. Lepsza jakość obrazu niesie za sobą pewien minus, a mianowicie większą ilość miejsca na dysku potrzebną do archiwizacji nagrań z kamer. Przykładowo 4 kamery 8MPx przy kompresji H.265 (o rodzajach kompresji czytaj w innym wpisie na blogu) przy 15 kl/s, potrzebują 4.41 TB miejsca na dysku twardym. Tak więc decydując się na lepsze kamery musimy nastawić się na zakup droższego dysku twardego.

Oczywiście rozdzielczość w systemach cctv nie jest jedynym parametrem charakteryzującym kamery, gdyż mamy ich całkiem sporo np.: rodzaj przetwornika, czułość, rodzaj obiektywu, ilość klatek na sekundę itp.

Aby dowiedzieć się więcej przejdź na naszego Bloga!

https://montaz-monitoringu-wroclaw.pl/index.php/category/monitoring-wroclaw-blog/

Zajrzyj też na naszego FB!

Chcesz poznać pełną ofertę Naszej firmy? Zadzwoń!