Jaki monitoring wybrać?

Rodzaje systemów monitoringu wizyjnego CCTV:

System analogowy:

Jaki monitoring wybrać? Monitoring w systemie analogowym był do pewnego czasu najpopularniejszym z systemów. Jego struktura nie jest specjalnie skomplikowana, jednakże jakość obrazu jaką oferuje czyli maksymalnie 625 linii (jest to odpowiednik 0,4MPx). Brak opóźnień w przesyle sygnału, jest on przesyłany najczęściej kablem koncentrycznym, a zasilanie 12V realizuje kabel 2×0,75 w zależności od struktury instalacji elektrycznej. System jest wypierany przez nowsze technologie i powoli przechodzi z zapomnienie.

System IP (internet protocol):

W tej chwili jest to najbardziej popularny system monitoringu wizyjnego. Główną zaletą jest jakość obrazu jaką potrafi przesyłać kamera bo jest to aż 4K. Struktura systemu nieco się różni od instalacji analogowych, gdyż sygnał przesyłamy za pomocą skrętki komputerowej (najczęściej UTP 5e.). Tym też przewodem możemy przesyłać zasilanie do kamery za pomocą technologi PoE (Power over Ethernet). Wszystkie kamery oraz rejestrator podłączamy do switchy sieciowych, dzięki czemu tworzą one jedną sieć pod warunkiem prawidłowego zaadresowania urządzeń. Kamery IP posiadają często opóźnienie przesyłanego obrazu, może nie są to jakieś gigantyczne wartości bo dochodzą do 5 sekund, tutaj przewagę mają systemy w starej technologii. Kolejna wada systemów IP to wysoka cena urządzeń w porównaniu do analogów.

System AHD (Analog High Definition) :

System monitoringu AHD jest bardzo ciekawym rozwiązaniem rozwiniętym przez koreańską firmę Nextchip , łączy w sobie prostotę systemu analogowego i jakość technologii IP(max 8MPx). Przesył sygnału odbywa się na bardzo duże odległości bo nawet do 500m na kablu koncentrycznym, można oczywiście łączyć kamery przewodem UTP jednakże na mniejsze odległości i na końcach linii potrzebne są specjalne transformatory sygnału z końcówką BNC. Mamy również możliwość zasilania kamery i przesyłu sygnału po jednym koncentryku dzięki technologi PoC (Power over Coaxial). Systemy AHD mają świetny stosunek jakości obrazu do ceny.

Systemy HD-CVI, HD-TVI (Dahua, Hikvision)

Równolegle ze standardem AHD na rynek zostały wprowadzone również inne systemy transmisji sygnału HD/Full HD za pomocą złącz stosowanych w klasycznych systemach monitoringu: HD-TVI, zwany również TURBO HD oraz HD-CVI. Wszystkie trzy systemy cechują się podobnymi założeniami, jakości i funkcjonalnością. Zasadnicza różnica dotyczy ich otwartości: HD-TVI oraz HD-CVI dystrybuowane są tylko przez firmy, które wprowadziły je na rynek (odpowiednio: Hikvision i Dahua), natomiast AHD stanowi w pełni otwartą technologię, ponieważ firma Nextchip udostępniła swoje rozwiązanie również innym firmom z branży.

Aby dowiedzieć się więcej przejdź na naszego Bloga!

https://montaz-monitoringu-wroclaw.pl/index.php/category/monitoring-wroclaw-blog/

Aby sprawdzić pełną ofertę Naszej firmy kliknij Tutaj!